www.miedzynarodowerynki.fora.pl
międzynarodowe rynki finansowe
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum www.miedzynarodowerynki.fora.pl Strona Główna
->
Tematy do dyskusji
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
TAK
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz HTML w tym poście
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Tematy do dyskusji
----------------
Tematy do dyskusji
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
MalgorzataWoch
Wysłany: Śro 16:40, 11 Wrz 2013
Temat postu:
Asymetria informacji zawsze dla mnie była zalążkiem kryzysu. Matką kryzysu. Stosowanie różnych technik, "kreatywnej księgowości", miało na celu pompowanie bańki spekulacyjnej, która w końcu musiała pęknąć.
Na szczególną uwagę zasługują tu dwie techniki:
- INSIDER TRADING- czyli granie informacją poufną, posługiwanie się nią w celu sprzedaży lub kupna
- MORAL HAZARD- występujący w sytuacji, gdy podmiot przekonany jest o braku zagrożenia, zachowuje się wtedy inaczej, mniej ostrożnie, skłonny jest do podejmowania bardziej "odważnych", ryzykownych decyzji (niektórzy mówią, że to głównie moral hazard przyczynił się do tak głębokiego kryzysu na rynkach surprime w USA).
Takich technik jest jeszcze wiele. Nie wszystkie zostały już pewnie naukowo zbadane, wiele z nich pewnie wciąż czeka jeszcze na nazwanie...
Magdalena_Sikora
Wysłany: Sob 0:14, 08 Cze 2013
Temat postu:
Credit default swap (CDS) – instrument pochodny służący przenoszeniu ryzyka kredytowego. CDS jest umową, w ramach której jedna ze stron transakcji w zamian za uzgodnione wynagrodzenie zgadza się na spłatę długu należnego drugiej stronie transakcji od innego podmiotu – podstawowego dłużnika – w przypadku wystąpienia uzgodnionego w umowie CDS zdarzenia kredytowego (w praktyce zdarzeniem tym jest niespłacenie podstawowego długu przez podstawowego dłużnika). Tym samym w ramach transakcji CDS ryzyko kredytowe (ryzyko, że dług nie zostanie spłacony) zostaje przeniesione.
o umowa CDS określa co najmniej:
- podstawowego dłużnika – podmiot, którego zobowiązanie jest objęte CDS-em;
- podstawowe zobowiązanie – wskazanie długu, w odniesieniu do którego wystawiany jest CDS – z reguły jest to wskazanie ściśle określonej emisji obligacji;
- warunki, pod którymi strona transakcji CDS ma obowiązek spłaty długu (z reguły warunkami takimi są bankructwo odnośnego podmiotu lub niespłacenie zobowiązania – poparte publicznie dostępnymi informacjami).
zobowiązania, płatny w skali roku. Podstawowym czynnikiem wpływającym na cenę CDS jest poziom ryzyka w transakcji (ryzyko, że podstawowy dłużnik nie będzie w stanie spłacić zobowiązania). Poziom tego ryzyka określany jest za pomocą ratingów przyznawanych przez agencje ratingowe; (Moody's, Standard & Poor's, Fitch Ratings).
Jednostka, która wykupuje CDS, nie musi być właścicielem długu, na którym oparty jest dany kontrakt – takie kontrakty nazywa się "nagimi CDS".
o W kryzysie finansowym 2008 roku CDS wykazał słabość polegającą na fakcie, że jednostka pokrywająca ryzyko kredytowe nie ma wpływu na proces windykacji długu, który jest jednym z czynników obniżających ryzyko kredytowe.
o 62 bln $ - wartość rynku CDS – 2 razy więcej niż PKB świata, CDS-y były wystawiane i sprzedawane w celu spekulacji
o CDS stanowiły aktywa toksyczne o nuklearnej sile rażenia
Pierwsze sygnały pękania baniek spekulacyjnych – koniec 2006 r.
wiosna 2008 - Upadek giganta - Bear Stearns - jednego z największych banków inwestycyjnych na świecie
15.09.2008 - światem wstrząsnął upadek banku inwestycyjnego Lehman Brothers
25.09.2008 – Washington M – poważne zagrożenie nastąpiło uruchomienie kanałów zarażania.
CDO’s – ich nabywcy tracili, bo i one miały małą wartość,
spadek akcji na rynku papierów wartościowych
czynniki:
- twarde – dotyczące oceny sytuacji finansowej przedsiębiorstw
- miękkie – emocje, efekt strachu
KamilaKwaśniak
Wysłany: Pią 23:41, 07 Cze 2013
Temat postu:
CDO – (Collateralized Debt Obligations)
instrumenty sekurytyzacji oparte na długu. Instrumenty CDO zabezpiecza się portfelem aktywów, do którego należą m.in. kredyty korporacyjne lub ustrukturyzowane zobowiązania finansowe. Połączone w portfel (podobnie jak w przypadku instrumentów MBO), zostają podzielone na nowe papiery wartościowe i są
oferowane w transzach rozmaitym inwestorom. Wysokość płatności odsetkowych, kapitałowych oraz faktyczny moment wygaśnięcia zobowiązania determinowane są przez wyniki portfela obligacji stanowiącego zabezpieczenie instrumentów CDO. Tego typu instrumenty stanowią atrakcyjną alternatywę dla inwestorów, ponieważ oferują więcej możliwości wyboru poziomu ryzyka oraz żądanej stopy zwrotu w porównaniu do MBS, czy ABS.
Instrumenty CDO oferują bankom wiele korzyści:
- uwolnienie kapitału i w konsekwencji możliwość zwiększenia efektywności jego lokowania na rynku,
- zamianę aktywów o niskiej płynności, jakimi są kredyty, w płynne papiery wartościowe,
- zainteresowanie szerokiej grupy inwestorów, którzy cenią sobie możliwość wyboru różnych transz, odpowiadających ich indywidualnej awersji do ryzyka i żądanym stopom zwrotu.
Tomasz.Szymczyk
Wysłany: Pią 23:23, 07 Cze 2013
Temat postu:
KRYZYS EKONOMICZNY 2008
Tuż przed wybuchem kryzysu w USA
FED – System Rezerwy Federalnej
zamiast stymulować gospodarkę stosował bardzo niskie stopy procentowe. Jak się okazało działania, które prowadził prezes FED-u Alan Greenspan okazały się błędne. Działały tu dwie agencje rządowe:
1. Federal National Mortgage Association (FNMA) - firma prywatna, na mocy specjalnego prawa autoryzowana do pożyczania pieniędzy i udzielania gwarancji kredytowych. Nie jest bezpośrednio finansowana przez rząd, ani też papiery wartościowe przez nią emitowane nie są explicite poręczone ani chronione przez państwo. Powszechna jest jednak - zarówno wśród jej klientów, jak i na rynkach finansowych - opinia, że za Fannie Mae de facto działa pod parasolem rządu USA. Firma operuje na wtórnym rynku kredytów hipotecznych. Zadaniem firmy jest, poprzez pośrednie działania finansowe, zapewnienie Amerykanom dostępnego i taniego kredytu, przez co realizuje rządową strategię obniżania barier w dostępie do mieszkań i domów. FNMA jest jedną z głównych instytucji dostarczających funduszy na kredyty hipoteczne w USA.
Freddie Mac :
- wzrosły ceny nieruchomości
- by zarabiać więcej – sekurytyzacja należności kredytowych (są one emitowane w postaci obligacji)
- obligacje zabezpieczone kredytem zaczęto sprzedawać inwestorom na całym świecie
2. CDO – Collateralized Debt Obligations
opisze to drugie ktoś? Przyda się do ogólnego zrozumienia mechanizmu wywołującego kryzys.
dominikapaczyńska
Wysłany: Pią 23:17, 07 Cze 2013
Temat postu:
Przyczyny występowania asymetrii informacji
Uczestnicy rynków nie dysponują doskonałą informacją oraz doskonałą wiedzą, to stwierdzenie odnosi się także do rynku kapitałowego, możemy wskazać podmioty które są uprzywilejowane informacyjnie, a i ch pierwszeństwa dostępu do danych nie jesteśmy w stanie wyeliminować. Możemy wyróżnic cztery grupy uprzewilijowane informacyjnie :
Szczebel najwyższy – osoby kierujące sprawami politycznymi i gospodarczymi państwa.
Korporacje – pracownicy, członkowie zarządów, rad nadzorczych firm notowanych na giełdzie mających dostęp do informacji wewnętrznych (wyniki finansowe, plany dotyczące fuzji lub przejęc)
Banki inwestycyjne – odpowiednie działy banków inwestycyjnych które przygotowują te operację od strony finansowej.
Firmy maklerskie- maklerzy często posiadają informację na temat popytu i podaży na instrumenty finansowe ze strony swoich klientów.
P_M
Wysłany: Pią 23:12, 07 Cze 2013
Temat postu:
Mają na uwadze asymetrię przepływu informacji należałoby wspomnieć także o podmiotach biorących udział w wymianie informacji.
Inwestorzy – są to osoby fizyczne oraz prawne, które nabywają instrumenty finansowe w celu osiągnięcia nadwyżki ekonomicznej na skutek zbycia tych instrumentów po wyższej cenie w przyszłości. Inwestorzy generują przepływ wolnych środków pieniężnych jako podmioty wykazujące nadwyżkę finansową do podmiotów zgłaszających zapotrzebowanie na kapitał pieniężny. W aspekcie informacji są ich odbiorcami ze strony spółek giełdowych, mediów biur maklerskich oraz firm analitycznych. Jako uczestnicy rynku mogą pełnić funkcję generowania informacji, zarówno w kierunku organów nadzoru jak i innych inwestorów.
Spółki publiczne – osoby prawny, których instrumenty finansowe przez nie wyemitowane znajdują się w obrocie na rynku regulowany. Przedsiębiorstwa w celu maksymalizacji zysku w długim okresie, emitują instrumenty finansowe (akcje, obligacje) w celu sfinansowania projektów inwestycyjne. Spółki generują informacje w kierunku inwestorów, pośredników w obrocie, organu nadzoru oraz mediów, spełniają także rolę odbiorców informacji.
Pośrednicy w obrocie (GPW i domy maklerskie)- są osobami prawnymi pośredniczącymi w obrocie instrumentami finansowymi pomiędzy inwestorami GPW oprócz pośrednictwa w obrocie pełni także rolę jego organizatora. GPW udostępnia informacje o notowaniach, edukacyjne z zakresu funkcjonowania rynku kapitałowego oraz wiele innych bezpośrednio związanych z jej działalnością., Biura maklerskie dostarczają inwestorom informacji na temat stanu ich rachunku, przeprowadzają także analizy indeksów, sektorów bądź pojedynczych spółek, które mogą być udostępnione w ramach prowadzonego w nich rachunku.
Komisja Nadzoru Finansowego- jest instytucją systemu finansowego państwa realizującą w jego ramach funkcję kontrolną. KNF odbiera oraz emituje informacje w kierunkach spółek, inwestorów, pośredników w obrocie, mediów czy też organów ochrony i pomocy prawnej (prokuratura, policja).
Media - niezwykle istotne ogniwo w łańcuchu informacyjnym, oprócz funkcji „przekaźnika” informacji często kreuje informację. Zarówno media internetowe, radiowe telewizyjne czy prasowe są „infrastrukturą” dla informacji.
Jacek M.
Wysłany: Pią 22:19, 07 Cze 2013
Temat postu:
Kryzys finansowy zapoczątkowany w 2007 roku przebiegał w sposób typowy, niespotykana jest natomiast jego skala. Mamy do czynienia z nasileniem się zjawiska asymetrycznej informacji, która jest immanentną cecha rynków finansowych.
Jednym z założeń neoklasycznej myśli ekonomiczne było posiadanie przez uczestników rynku doskonałej wiedzy, co wiążę się z założeniem doskonałej przepływności informacyjnej pomiędzy podmiotami gospodarki. Współczesna szkoła mikroekonomiczna neguje taki stan faktyczny. W połowie lat osiemdziesiątych została przedstawiona koncepcja rynków z asymetrycznym podziałem informacji, wskazując przykład rynku wtórnego samochodów osobowych, na którym oferent posiada wiedzę na temat jakości sprzedawanego przed niego dobra w przeciwieństwie do nabywcy, do którego informacja o jakości produktu nie dociera, co wiąże sięz brakiem wiedzy na temat jakości przedmiotu potencjalnej transakcji. W skrócie można powiedzieć, że asymetria informacji polega na tym, że zakres informacji jakim dysponują strony dokonujące transakcji jest zróżnicowany.
Tomasz.Szymczyk
Wysłany: Czw 23:21, 30 Maj 2013
Temat postu:
Czytałem te same materiały co Kamila i wg mnie następny akapit również pasuje do naszego tematu:
Straty poniesione na rynku kredytów subprime mogły sygnalizować zagrożenia związane z instrumentami finansowymi powiązanymi z kredytami udzielanymi pod zastaw nieruchomości przy założeniu trwałego wzrostu ich cen oraz z cedowaniem ryzyka przez banki udzielające kredytów na inne podmioty za pośrednictwem sekurytyzacji i kredytowych instrumentów pochodnych (tzw. model originate-to-distribute).
Ponadto opisane wydarzenia wskazywały
wady dotychczasowego modelu finansowania
. Do tego czasu inwestycje w aktywa powiązane z rynkiem kredytów hipotecznych, a więc aktywa długoterminowe, były finansowane przez odnawianie krótkoterminowych pożyczek zaciąganych na rynku pieniężnym, często z wykorzystaniem dźwigni finansowej oraz finansowania pozabilansowego.
Załamanie na rynku kredytów
subprime spowodowało
poważne problemy instytucji finansowych
i skłaniało je do odejścia od opisanego modelu finansowania. Wydarzenia te można uznać za
początek kryzysu finansowego
, który bezpośrednio dotknął instytucje finansowe – głównie w krajach rozwiniętych – mające ekspozycje na ten rynek, a także przyczynił się do wystąpienia zaburzeń na rynku pieniężnym w Stanach Zjednoczonych i w strefie euro.
KamilaKwaśniak
Wysłany: Czw 22:57, 30 Maj 2013
Temat postu:
Teraz kilka słow o tym, jak spadek zaufania pomiędzy bankami wpłynął na pogłebianie się kryzysu.
Brak pełnych informacji o rzeczywistej skali zaangażowania poszczególnych instytucji finansowych (szczególnie banków) na rynku kredytów subprime stanowił jedną z przyczyn istotnego spadku zaufania pomiędzy nimi (wzrosło ryzyko kredytowe kontrahenta), a także zwiększenia awersji do ryzyka. Nastąpił skokowy wzrost spreadu między stawkami LIBOR i EURIBOR a kwotowaniami kontraktów OIS, który jest jedną z miar ryzyka kredytowego kontrahenta. Zaobserwowano przy tym wzrost kosztu i ograniczenie dostępności finansowania oraz istotny spadek płynności na rynku pieniężnym.
Tomasz.Szymczyk
Wysłany: Czw 14:22, 30 Maj 2013
Temat postu:
To może ja jeszcze trochę wspomnę o teorii, aby wszystkim łatwiej było dyskutować.
Oczywiście jeśli mówimy o asymetrii informacji to przed oczami pojawia nam się noblista - Joseph Stiglitz. Zajmował się on m.in. ekonomią informacji i badał techniki screeningu.
Cytując za wątpliwym źródłem, ale na nasze potrzeby na start wystarczającym:
"Asymetria informacji (ang. information asymmetry) – w ekonomii oznacza sytuację, w której jedna ze stron transakcji dysponuje większą liczbę informacji od drugiej strony. Stronę, która jest lepiej poinformowana, określa się mianem pełnomocnika (agenta), a stronę poinformowaną gorzej, nie dysponującą pełnią informacji, mianem mocodawcy (principal).
Występowanie asymetrii informacji prowadzi do zaburzeń w rachunku ekonomicznym podmiotów transakcji, co jest przyczyną suboptymalnych decyzji gospodarczych w skali mikro, zaś w skali makro prowadzi do nieefektywnej (w sensie Pareta) alokacji zasobów. W tym ostatnim znaczeniu
asymetria informacji jest jedną z przyczyn zawodności rynku
, czyli sytuacji, w której mechanizm rynkowy nie zapewnia optymalnej alokacji.
W wielu sytuacjach asymetria informacyjna może być blokadą w zawarciu transakcji, gdyż strona, która czuje się niedoinformowana może z niej zrezygnować.
Asymetria może również prowadzić do oszustwa ze strony lepiej poinformowanej
, która wykorzystuje swoją uprzywilejowaną pozycję – np. sprzedawca w stosunku do kupującego (możliwa jest również sytuacja odwrotna). Strona poinformowana gorzej musi polegać na stronie poinformowanej lepiej. W tej sytuacji dochodzić może do problemów nazywanych problemami pełnomocnictwa (problemami agencji). Należą do nich negatywna selekcja i pokusa nadużycia.
Na rynkach kapitałowych czynione są starania, aby możliwie zminimalizować asymetrię informacyjną
, czyli zapewnić w miarę równy dostęp do informacji wszystkim uczestnikom rynku. Dlatego ustanowiono ścisłe obowiązki informacyjne, w myśl których spółki muszą przekazywać na rynek wiele informacji bieżących, dotyczących ich działalności i np. zmian w akcjonariacie. Zawsze jednak pozostanie asymetria związana z tym, że osoby pracujące w spółce lub dla spółki będą wiedzieć o istotnych zdarzeniach wcześniej niż rynek, dlatego wykorzystywanie takich informacji jest jednoznacznie zabronione, karane i ścigane."
dominikapaczyńska
Wysłany: Śro 13:29, 15 Maj 2013
Temat postu:
Asymetria informacji bierze się stąd, że banki np. udzielając pożyczek, zazwyczaj nie ma pełnej informacji jakie ryzyko podejmuje druga strona. Asymetria jest tym większa im mniej wymagające są w danym kraju zasady prowadzenia księgowości i normy określające zakres i formy publikowania sprawozdań finansowych. Dotyczy to zwłaszcza konglomeratów banków i przedsiębiorstw .
Kryzys 2007-2008 rozpoczął się od zapaści rynku pożyczek hipotecznych wysokiego ryzyka w Stanach Zjednoczonych (ujawniać się zaczął już w 2006 roku spadkiem cen nieruchomości). W połowie 2007 roku pożyczki/kredyty subprime okazały się papierami bez pokrycia.
KamilaKwaśniak
Wysłany: Śro 13:04, 15 Maj 2013
Temat postu:
Rynek jest efektywny z punktu widzenia informacyjnego jeśli zapewnia szybki i pewny transfer informacji do wszystkich uczestników rynku.
Asymetria informacji oznacza sytuację kiedy ze stron transakcji dysponuje większą liczbą informacji od drugiej strony.
Występowanie asymetrii informacji prowadzi do zaburzeń w rachunku ekonomicznym podmiotów transakcji, co jest przyczyną niekorzystnych decyzji gospodarczych w skali mikro, zaś w skali makro prowadzi do nieefektywnej alokacji zasobów. W tym ostatnim znaczeniu asymetria informacji jest jedną z przyczyn zawodności rynku, czyli sytuacji, w której mechanizm rynkowy nie zapewnia optymalnej alokacji.
Asia Gęsiarz
Wysłany: Wto 11:19, 07 Maj 2013
Temat postu: 2. Asymetria a rozprzestrzenianie się (VIII 2007-IX 2008)
Scharakteryzuj wpływ zjawiska asymetrii informacji na rozprzestrzeniania się kryzysu finansowego (okres sierpień 2007 roku – wrzesień 2008 roku).
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin